PCW

PCW (skrót od polichlorek winylu) jest jednym z najczęściej używanych tworzyw sztucznych na Ziemi. Niezmiękczony PCW (znany również jako Novodur) jest wykorzystywany do produkcji twardych plastików, na przykład: rur, płyt, naczyń. Z jego zmiękczonej wersji (nazywanej również Novoplast) produkuje się zarówno podłogi, jak i izolacje do kabli, folie, rękawice itp. Podłogi PCW nazywano dawniej niepoprawnie linoleum i potocznie „lino”. Właśnie potoczną nazwę LINO zapożyczyliśmy dla naszych podłóg z PCW.

LINO

LINO jest marką podłóg z PCW.

Winyl

Winyl lub podłoga winylowa to określenie na udoskonaloną podłogę PCW. Podstawowy materiał jest jednakowy, lecz podczas, gdy podłogi PCW są sprzedawane w zwojach, podłogi winylowe są sprzedawane w panelach lub w postaci podłogi pływającej. Nazwa „podłoga winylowa” powstała od skrótu PCW (polichlorek winylu), i miała na celu odróżnienie tych podłóg od starych podłóg z PCW, które się wypaczały, odlepiały i łamały: wielu z nas dobrze je pamięta jeszcze z korytarzy w blokach z wielkiej płyty. Jakość współczesnych podłóg winylowych jest dużo lepsza, składają się z większej liczby warstw, stosuje się do nich znacznie lepszej jakości kleje i różnią się również całkowicie fakturą, dlatego dobrze, że noszą również nową nazwę.

Linoleum

Linoleum to nazwa wykładziny wyprodukowanej z naturalnych materiałów, takich jak korek, kauczuk, mączka drzewna, gutaperka, olej lniany i kalafonia sosnowa. Wszystkie te materiały są układane na tkaninie płóciennej lub jutowej. Jego produkcję rozpoczął w 1844 roku Elijah Galloway. Zarówno w Czechach jak i Słowacji czasami nazwą linoleum określa się podłogi z PCW.

Homogeniczne podłogi winylowe

Homogeniczne podłogi winylowe posiadają tylko jedną warstwę i są sprzedawane w postaci sprasowanych elementów lub zwojów. Dzięki swojej prostocie są bardzo trwałe. Są czasami nazywane także „zmiękczone podłogi PCW”.

Heterogeniczne podłogi winylowe

Heterogeniczne podłogi PCW składają się z kilku warstw. Najczęściej jest to jest warstwa podstawowa, nadruk i warstwa ochronna, lecz warstw może być także więcej. Większa liczba warstw gwarantuje lepszą izolację oraz właściwości akustyczne, na przykład doskonałe tłumienie odgłosów kroków. Heterogeniczne podłogi winylowe są sprzedawane w zwojach (zmiękczane), w formie paneli na sztuki lub w postaci pływającej podłogi z zamkiem (są to wykonane całe z winylu pływające podłogi). Są czasami nazywane także „niezmiękczone podłogi PCW”.

Izolacja akustyczna (tłumiąca odgłosy kroków)

Podczas chodzenia po podłodze obciążamy ją i wprowadzamy w ruch konstrukcję podłogi w wyniku czego powstaje wibracja. Tego typu wibracja jest słyszalna dla ludzkiego ucha, jest nieprzyjemna i niestety z łatwością przechodzi przez konstrukcję budowlaną. Stanowi zagrożenie przede wszystkim w miejscu, w którym pomieszczenia do chodzenia sąsiadują z pomieszczeniami mieszkalnymi (na przykład korytarz sąsiaduje z sypialnią). Izolacja akustyczna (tłumiąca odgłosy kroków) wyraża zdolność konstrukcji podłogi do ograniczania przenoszenia dźwięków odgłosów kroków pomiędzy pomieszczeniami.

W celu skutecznej izolacji odgłosów kroków najczęściej używamy pływających podłóg lub elastycznych podłóg winylowych. Podłogi muszą składać się z dwóch warstw: przenoszącej i elastycznej.

Antystatyczna podłoga

Podłoga antystatyczna (niekiedy podłoga przewodząca) wykazuje doskonałą przewodność elektryczną, dlatego odprowadza z podłogi wszelki ładunek elektryczny. Dlatego idealnie nadaje się do zakładania w miejscach, w których należy koniecznie zapobiec powstawaniu ładunków elektrostatycznych lub wyeliminować te istniejące.

Podłogi antystatyczne nadają się idealnie przede wszystkim do następujących typów pomieszczeń:

• sale operacyjne, OIOM, RTG, gabinety dentystyczne

• laboratoria, przemysł chemiczny

• produkcja farmaceutyków

• pomieszczenia z niebezpieczeństwem wybuchu

• przemysł elektrotechniczny

• przemysł samochodowy

• przemysł gumowy i papierniczy