Podłogi dla placówek służby zdrowia

Podłogi dla placówek służby zdrowia

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wykładziny podłogowe przeznaczone dla sektora ochrony zdrowia muszą spełniać najwyższe standardy higieniczne gwarantujące czystość wnętrz. Wysokie wymagania obejmują także bezpieczeństwo, wytrzymałość, łatwą konserwację, a co niemniej ważne, estetyczne wykonanie. Muszą one odpowiadać na potrzeby wszystkich pracowników, pacjentów oraz osób zwiedzających.

Dzięki bogatemu doświadczeniu specjalistów z firmy Fatra opracowane zostały wykładziny podłogowe, które znajdą zastosowanie właśnie w tym specyficznym segmencie. Niemniej należy rozróżniać ich przydatność w zależności od wymaganych właściwości użytkowych wg poszczególnych typów wnętrz.

Wykładziny podłogowe PCV elektrostatyczne i antystatyczne

Wykładziny podłogowe z PCV prądoprzewodzące, antystatyczne i elektrostatyczne, zalicza się do grupy wykładzin specjalnych, spełniających specyficzne wymagania dotyczące elektrycznych właściwości wykładzin podłogowych. Stanowią one bardzo skuteczne rozwiązanie we wnętrzach, w których jest kładziony nacisk na zagwarantowanie wymagań dotyczących bezpieczeństwa.

Podłogi elektrostatyczne są popularne z powodu ich świetnych zdolności przewodzenia prądu elektrycznego. Znajdują zastosowanie w laboratoriach, na salach operacyjnych lub w pracowniach RTG.

Podłogi antystatyczne wyróżniają się dużym stopniem przewodnictwa elektrycznego. Okazują się konieczne w pomieszczeniach, w których trzeba zapobiegać powstawaniu wyładowań elektrostatycznych. Taka wykładzina nie może wytwarzać ładunków elektrostatycznych na osobach, które przebywają na niej, ani na częściach umieszczonych na takiej podłodze. Nadaje się do użytku w salach komputerowych, w branży telekomunikacyjnej albo produkcji części elektronicznych.

Przewodzące prąd elektryczny wykładziny podłogowe PCV z produkcji Fatra

Elektrostatik – homogeniczna wykładzina podłogowa, wytwarzana ze specjalnej mieszanki przewodzącej prąd. Jest to wykładzina przewodząca ładunki elektrostatyczne z wewnętrznym oporem elektrycznym ≤ 1•106 Ω. Jest ona wytwarzana w formacie płytek o wymiarach 608 x 608 mm i grubości 1,7 mm lub 2,0 mm. Nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem, laboratoriach albo pomieszczeniach szpitalnych.

Dynamik – homogeniczna wykładzina podłogowa w płytkach, z wewnętrznym oporem elektrycznym ≤ 1•108 Ω, nadająca się do użycia w pomieszczeniach, w których jest wymagane antystatyczne wykonanie podłogi – takich jak sale komputerowe, branża telekomunikacyjna albo produkcja części elektronicznych. Wymiary płytki wynoszą 608 x 608 mm, a grubość 1,7 mm lub 2,0 mm.

Garis – antystatyczna, homogeniczna wykładzina podłogowa w rolce należy do wykładzin z PCV przeznaczonych do pomieszczeń o najwyższym stopniu obciążenia 43 oraz z wewnętrznym oporem elektrycznym ≤ 1•108 Ω. Wierzchnia część jest pokryta powłoką ochronną PUR zapewniającą łatwą konserwację. Do dyspozycji jest rolka o szerokości 1 500 mm.

Novoflor Extra Statik SD – wykładzina rozpraszająca ładunek elektrostatyczny, w rolce o szerokości 1 500 mm, należy do wykładzin heterogenicznych, o grubości warstwy nożnej 0,8 mm, co kwalifikuje ją do grupy wykładzin podłogowych z PCV o najwyższym stopniu obciążenia. Składa się z 4 warstw, przy czym powierzchnia jest wykończona warstwą lakieru prądoprzewodzącego na bazie poliuretanu, co uzupełnia szereg znakomitych parametrów technicznych wykładziny, zapewniając jednocześnie łatwe czyszczenie oraz redukcję kosztów konserwacji. Wewnętrzny opór elektryczny ≤ 1•109 Ω.

Podłogi przeznaczone do pozostałych pomieszczeń szpitalnych

Szeroka oferta wykładzin podłogowych produkowanych przez firmę Fatra umożliwia zastosowanie wykładziny także w takich miejscach w placówkach służby zdrowia, w których właściwości elektryczne nie odgrywają najważniejszej roli, natomiast istnieją najwyższe wymagania dotyczące wytrzymałości – w pomieszczeniach o wysokim obciążeniu, takich jak recepcja lub korytarze. Także w tym przypadku należy wybierać takie wykładziny, których powierzchnia jest odporna na działanie mikroorganizmów, zaliczają się do kategorii antypoślizgowych, są łatwe w utrzymaniu, a ich wygląd sprzyja tworzeniu spokojnej atmosfery.

Praktik – prasowana, homogeniczna wykładzina podłogowa w płytkach o wymiarach 608 x 608 mm i grubości 1,7 mm spełnia wymagania dotyczące używania w obiektach o najwyższym stopniu obciążenia 43. Dzięki możliwości wzajemnego łączenia wzorów płytek można stworzyć nietuzinkową podłogę, która potrafi uatrakcyjnić nawet takie budynki jak szpitale.

Novoflor Extra – można wybierać z wszystkich kolekcji spod tego znaku, gdyż są one przeznaczone do pomieszczeń o najwyższym stopniu obciążenia. Rekomendujemy np. kolekcje Ideal lub Super, w których odkryją Państwo szeroką gamę kolorów. Grubość podłogi wynosi 2,0 mm, a warstwy nożnej – 0,8 mm.

Panele winylowe Thermofix – ta podłoga winylowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w pokojach szpitalnych, gdzie jest pożądane stworzenie jak najbardziej życzliwej atmosfery dla pacjentów. W naszej ofercie można znaleźć 62 wzorów: drewnopodobnych, kamieni czy też dywanów. Ponadto podłoga jest odporna na działanie wilgoci, krzeseł na kółkach oraz zwykle używanych substancji chemicznych. Do jej zalet należy także łatwa konserwacja dzięki powłoce ochronnej PUR oraz gwarancja 10 lat.

Przykładowe wykonania referencyjne zostały zrealizowane przez firmę Budmech w Polsce.